Blog

Jak powstają prefabrykaty betonowe?


Prefabrykacja to przemysłowa produkcja elementów składowych budowli różnego rodzaju. Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych na placach budowy prefabrykatów są prefabrykaty betonowe.

Elementy takie są formowane, a następnie dojrzewają poza miejscem wznoszenia danego obiektu. Powstają w halach produkcyjnych, a gdy są już gotowe, przewozi się je na plac budowy. Są to półprodukty, które po przywiezieniu na budowę, mogą być od razu montowane. Stosowanie prefabrykatów zdecydowanie skraca czas stawiania budowli i usprawnia wszystkie prace budowlane. Na placu budowy wykonywane są przede wszystkim roboty montażowe, a nie (jak to było w przeszłości) prace mokre związane z obróbką betonu. Wielkim atutem stosowania prefabrykatów jest możliwość uniezależnienia prowadzonych robót od warunków pogodowych, co przekłada się na szybsze tempo powstawania nowych budowli. Stosowana obecnie technologia produkcji betonowych elementów prefabrykowanych pozwala uzyskać ich całkowitą powtarzalność oraz najwyższą jakość wytwarzanych części. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest betonowanie bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, a rozwój wytrzymałości betonu jest całkowicie uniezależniony od pory roku. Produkowane są prefabrykaty drobnowymiarowe, średniowymiarowe i wielkowymiarowe. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jak powstają takie prefabrykaty!

Jak przebiega proces produkcji prefabrykatów betonowych?

Prefabrykaty betonowe są produkowane przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w wytwarzaniu surowców budowlanych. Takie firmy posiadają własne betoniarnie, które są wyposażone w nowoczesne sterowane komputerowo systemy dozowania i mieszania składników, dzięki czemu można uzyskać idealną mieszankę o wysokim stopni powtarzalności. Co więcej, wiele węzłów betoniarskich posiada specjalistyczne instalacje podgrzewania kruszywa, co umożliwia produkcję mieszanek betonowych nawet w surowych warunkach zimowych. Do powstających podczas zimowych mrozów prefabrykatów dodaje się często chemiczne domieszki przyspieszające ich twardnienie. Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji prefabrykatów betonowych, dzięki czemu oferowane przez nas produkty charakteryzują się rewelacyjną jakością i atrakcyjną ceną.

Najpierw materiał przeznaczony do stworzenia prefabrykatu jest wlewany do specjalnych form wyposażonych w druciane siatki lub pręty zbrojeniowe. Podczas procesu produkcyjnego prefabrykatów betonowych dużą wagę przywiązuje się do jak najszybszego uzyskania pożądanej wytrzymałości wytwarzanych elementów. W tym celu stosuje się cementy o wysokiej wytrzymałości wczesnej i normowej, domieszki przyspieszające twardnienie betonu oraz obróbkę cieplną (naparzanie niskoprężne i nagrzewanie). Używanie domieszek chemicznych pozwala znacząco skrócić czas potrzebny na zagęszczanie mieszanek betonowych, co wpływa bezpośrednio na większą wydajność maszyn. Uformowany prefabrykat zostaje poddany procesowi utwardzania jeszcze zanim całkowicie zaschnie. Kiedy osiągnie odpowiedni stopień twardości, jest wyjmowany z formy i może być transportowany na docelowy plac budowy.

Wróć

Konstel. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Internet-media.pl

KON-STEL Dariusz Stelter
72-015 Police
Dworcowa 6

tel.: 608-224-606
tel.: 533-606-222