Blog

Budowa muru oporowego krok po kroku


Naturalne uskoki terenu w postaci skarp oraz sztucznie utworzone nasypy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Ma to związek z działającymi na nie siłami poziomego ciśnienia hydrostatycznego, jak również czynnikami atmosferycznymi, które powodują osuwanie się skarp i nasypów. Wyjaśniamy, w jaki sposób zbudować trwały i estetyczny mur oporowy.

Czym jest mur oporowy?

Mur oporowy to rodzaj konstrukcji zabezpieczającej naturalnie i sztucznie utworzone uskoki terenu oraz nasypy. Może być on wykonany z różnych materiałów np. kamienia. W przestrzeni miejskiej coraz większą popularnością cieszą się łatwe w montażu prefabrykowane mury oporowe, które pozwalają szybko i tanio wznosić niezbędne konstrukcje zabezpieczające. Mogą być one wykorzystywane m.in. w celu umocnienia skarp i nasypów drogowych oraz kolejowych, zabezpieczania ramp i kanałów technologicznych, a także budowy małej infrastruktury w przestrzeni miejskiej oraz na prywatnym terenie. Mur oporowy stanowi niezbędną konstrukcję zabezpieczającą przed osuwaniem się ziemi oraz związanymi z tym zagrożeniami. Nawet niewielkie uskoki terenu wymagają prawidłowego zabezpieczenia, dzięki któremu np. powstające na danym terenie drogi nie będą narażone na szybkie niszczenie.

W jaki sposób zbudować mur oporowy?

Mur oporowy można wznieść na kilka sposobów. Warto przed wyborem konkretnej metody porównać koszty związane z wykonaniem muru w danej technologii, jak również oszacować czas niezbędny do zakończenia inwestycji. Budowa muru oporowego na prywatnym terenie np. w ogrodzie najczęściej uwzględnia żmudne układanie kolejnych warstw kamienia, dzięki którym uskok zyskuje niezbędną stabilizację. W przestrzeni miejskiej rozwiązanie to okazuje się zbyt kosztowne, dlatego zostało zastąpione wznoszeniem murów oporowych z gotowych elementów prefabrykowanych, czyli ścian oporowych. Są one obecnie masowo stosowane w budownictwie, co ma związek z zaletami tego rozwiązania oraz wyjątkowo łatwym montażem. Uwzględnia on osadzenie i umocowanie gotowych elementów muru oporowego w odpowiednio przygotowanych dołach, a także ich właściwe zagęszczenie. Ściany oporowe mogą tworzyć konstrukcje stałe i tymczasowe, doskonale nadają się do różnych zastosowań oraz są materiałem odpornym na działanie niszczących czynników środowiskowych. Mogą być także stosowane jako element małej architektury terenów zielonych i prywatnych ogrodów, zapewniając możliwość dowolnego kształtowania terenu.

Wróć

Konstel. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Internet-media.pl

KON-STEL Dariusz Stelter
72-015 Police
Dworcowa 6

tel.: 608-224-606
tel.: 533-606-222