Blog

Jakie standardy muszą spełniać ściany oporowe?


Obecnie prowadzone jest wiele prac budowlanych, również w miejscach o znacznym nachyleniu lub przy skarpach. W takich sytuacjach niezbędne staje się zastosowanie rozwiązań technologicznych jak na przykład ściany oporowe, które pozwolą wzmocnić konstrukcję i zapewnić bezpieczeństwo użytkowników.

Czym są ściany oporowe?

Ściany oporowe, inaczej określane jako mury oporowe to konstrukcje inżynierskie, których celem jest zabezpieczenie przed przemieszczaniem się nasypów lub innych materiałów sypkich na powstającą konstrukcję budowlaną. Ściany oporowe wykorzystywane są szczególnie w miejscach, gdzie budynek stawiany jest na pochylonym gruncie i musi znieść liczne obciążenia oraz być odpornym na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Konstrukcje wykonane są zazwyczaj z betonu, bloków betonowych, cegieł lub pustaków połączonych ze sobą na sucho lub przy pomocy zaprawy.

Standardy ścian oporowych

Ściany oporowe można zastosować w konstrukcjach drogowych, szczególnie w miejscach położonych blisko skarpy, w małej architekturze ogrodowej, w budownictwie przemysłowym lub rolniczym. Stanowią idealne uzupełnienie obciążenia sklepienia łukowego, a także przy budowie filarów. Jak większość elementów budowlanych, mury oporowe muszą spełniać szereg standardów pozwalających na ich wykorzystanie. Zgodnie z obowiązującym prawem ściany oporowe powinny spełniać wytyczne normy PN-83/B-03010 określające parametry tarcia i obciążenia jakim ściana może zostać poddana. Dokładne obliczenia parametrów wykonuje specjalista, a następnie na tej podstawie powstają konstrukcje dostosowane do przedstawionych wytycznych.

Wróć

Konstel. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Internet-media.pl

KON-STEL Dariusz Stelter
72-015 Police
Dworcowa 6

tel.: 608-224-606
tel.: 533-606-222