Blog

Zalety budownictwa z prefabrykatów betonowych


Budynki stawiane za pomocą prefabrykatów betonowych cieszą się coraz większą popularnością. Za ich rosnącą popularność odpowiada głównie czas wykonania takiego budynku. Dzięki stosowaniu gotowych modułów, możemy postawić budynek w stanie surowym już w kilka tygodni. Taki szybki proces pozwala na większą liczbę inwestycji w roku, co również jest dużym plusem dla inwestorów, którzy chcą wykonywać takie domy do dalszej odsprzedaży. Aby dokładniej zbadać ten temat, potrzebujemy paru informacji, które rozjaśnią nam co to jest prefabrykat, jak i gdzie możemy go zastosować i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Co to jest prefabrykat?

Prefabrykat to element wykonany np. ze zbrojonego betonu, który stanowi praktycznie gotowy produkt. Oznacza to, że montując np. ścianę czy strop z prefabrykatów betonowych, do końcowego i finalnego wykończenia nie potrzebujemy dużego nakładu pracy. Są to konstrukcje, które łączy się ze sobą i nie potrzebują skomplikowanej i czasochłonnej obróbki. Z prefabrykatów betonowych możemy stawiać ściany, wykonywać stropy, a niektóre służą jako drogi pod postacią gotowych płyt drogowych. Dzięki dokładności w wykonaniu i powtarzalności tych elementów uzyskujemy dokładnie skalowalny produkt o wielu zastosowaniach.

Zalety stosowania prefabrykatów betonowych

Istnieje wiele zalet stosowania tego typu produktów. Główne zalety wymienimy w punktach.

  • Czas – To jedna z głównych i najistotniejszych zalet prefabrykatów. Domy stawiane w tej technologii z gotowych modułów możemy skończyć w stanie surowym nawet w 3-4 tygodnie. Pozwala to bardzo szybko dokończyć inwestycję finalnie, co przekłada się na szybkie użytkowanie lub sprzedaż takiego obiektu.

  • Brak ukrytych kosztów - Stosując gotowe moduły już na etapie projektu wiemy, ile dokładnie materiału jest potrzebne i znamy jego dokładny koszt.

  • Energooszczędność - Dla wielu szokujące stwierdzenie patrząc na fakt, że dom zbudowany jest z betonu, czyli stosunkowo zimnego materiału. Jednak istnieją prefabrykaty tworzone z takiego materiału jak keramzyt. Są to dużo lżejsze produkty wypełnione pęcherzykami powietrza. Ilość pęcherzyków jest ogromna, a powietrze jest dobrym izolatorem. Dzięki takim materiałom możemy stworzyć energooszczędne budynki bez żadnych przeszkód.

  • Możliwość szybkiej realizacji - Dzięki temu, że wiemy dokładnie, jakie elementy potrzebujemy na dany budynek, jeszcze przed wydaniem pozwolenia na jego budowę możemy zamówić wszystkie potrzebne prefabrykaty. Oczywiście w tradycyjnym budownictwie również możemy wcześniej zamówić materiały potrzebne na budowę. Jednak budowę możemy rozpocząć dopiero po wydaniu pozwoleń. W tym wyścigu zdecydowanie wygrają gotowe elementy prefabrykowane, które przyspieszą proces budowy po wydanym pozwoleniu.

  • Możliwość uzyskania ciekawych form - Dzięki temu, że elementy te są lane z betonu i przygotowane wcześniej, możemy uzyskać ciekawe formy domu. Oczywiście możemy postawić standardowy dom o regularnych kształtach, lecz istnieje również możliwość wykonania nietypowych elementów, które wyróżnią nasz budynek spośród innych.

Niestety jak wszystkie technologie, te również mają minusy, choć nie są one drastyczne i wymagają jedynie przemyślenia. Minusami takich gotowych prefabrykatów betonowych są:

  • Ciężar - Gotowe elementy ze zbrojonego betonu nie są lekkie, a do ich montażu potrzebny jest dźwig. Musimy o tym pamiętać, szczególnie jeśli patrzymy na rodzaj naszej działki. Jeśli teren nie będzie odpowiednio twardy i spoisty, ciężki sprzęt do montażu prefabrykatów może nie wjechać wystarczająco blisko budowy. Są jednak na to również sposoby prefabrykowane, ponieważ można ułożyć tymczasową drogę z płyt betonowych, która pozwoli na dojazd do budowy nawet w ciężkim terenie.

  • Brak zmian w projekcie – Po zaakceptowaniu projektu i zleceniu produkcji prefabrykatów, nie mamy możliwości zmian w tym projekcie na bieżąco. Elementy na każdy dom przygotowywane są według projektu, więc po ich wyprodukowaniu, nie możemy ich zmienić.

Jak widać, plusów jest znacznie więcej niż minusów tej technologii. Warto nadmienić, że również koszt budowy takiego budynku nie różni się wiele względem tradycyjnych metod budowy. Jeśli jako inwestor interesujesz się tego typu możliwościami budowy, na pewno znajdziesz w swoim rejonie firmę, która produkuje prefabrykaty lub montuje je na budowie, a oni na pewno doradzą Ci w temacie odpowiedniego wyboru.

Wróć

Konstel. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Internet-media.pl

KON-STEL Dariusz Stelter
72-015 Police
Dworcowa 6

tel.: 608-224-606
tel.: 533-606-222